2021. november 27., szombat

Narancsos-csokis keksz

 Azt hiszem, én igazi karácsony-őrült vagyok, de ezt boldogan vállalom!

Kedvenc időszakom, az advent kezdődik holnap. Az első sütemény ez a narancsos-csokis keksz a süteményestányérra. Még készül hasonló gyömbérrel és mézzel is.

250 g lisztet tálba szitálunk, elkeverjük 1 tk szódabikarbónával, 1 mk fahéjjal és csipet sóval. Belereszeljük egy narancs héját. 
Egy másik tálban habosra keverünk 150 g vajat 200 g cukorral és 1 vaníliás cukorral. Egyenként hozzáadunk 2 tojást, majd fél narancs kifacsart levét. Én itt tettem bele 100 g csokilencsét, a végén összeforgattam a fahéjal liszttel. 
Két teáskanál segítségével, jó nagy helyet hagyva köztük, sütőpapíros tepsire halmokat rakosgatunk. Vizel teáskanállal lenyomjuk kcsit a tetejüket.
180°C-os sütőbe toljuk. Figyelni kell, nagyjából 10 perc sülés elég is neki...



Tegnap találtam, nekem nagyon tetszik:

A karácsonyt megelőző négy hetes adventi időszak egyik legemblematikusabb jelképe és kelléke az adventi koszorú. A ma többnyire négy gyertyával készülő koszorú elődjét a XIX. században készítették. Most megtudhatod azt is, milyen színű gyertyák vannak a hagyományos koszorún és milyen sorrendben kell meggyújtani azokat.

Mikor készült az első adventi koszorú

Az adventi koszorú készítés hagyománya a XIX. századig nyúlik vissza. Az első adventi koszorút Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette Hamburgban. Egy fenyőkkel díszített, felfüggesztett szekérkeréken 24 fehér gyertyát helyezett el, minden adventi napra egyet-egyet. Később az egyszerűség kedvéért 4 gyertya került a koszorúkra, minden vasárnapra egy.

Napjainkban az adventi koszorú általában fenyőágból vagy egyéb örökzöldekből készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. Az utóbbi években azonban nagyon sok új formával és anyagválasztással találkozunk. A tartósságot szemelőtt tartva divat lett a szőrme, a textil, a kötött alapanyag az örökzöldek helyett. Robbant a cukiság bomba is, így díszítésként gyakran kerülnek rá állatfigurák és tél tárgyak (szánó, síléc, stb. ) makettjei. A kerek forma mellett teret nyert a négyszögletes, hosszúkás, stb. alakzat is.

A hagyományos adventi koszorú még mindig kerek, örökzöld alapú és visszafogottan díszített. A katolikus egyház színein alapulva három lila és egy rózsaszín gyertya kerül fel rá. A lila a bűnbánat, a megtérés színe, míg a rózsaszín az örömé. A gyertyákat vasárnaponként vagy előző este gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A rózsaszín gyertyát a harmadik vasárnapon kell meggyújtani. Advent utolsó vasárnapján már mind a négy gyertya ég.

Mit jelképeznek az adventi koszorú gyertyái

Legyen akár hagyományos színű, formájú vagy formabontó egy adventi koszorú, a gyertya nem hiányozhat róla. Az adventi koszorúkra általában négy gyertyát helyezünk, de ettől nyugodtan térjünk el. Egyetlen fontos kitétel van: gyertyák száma néggyel osztható legyen. Minél nagyobb az alap, annál több gyertya kerülhet rá, de 24-nél többet azért ne tegyünk. Ha nyolc gyertyát rakunk, akkor párosával kerüljenek a gyertyák egy más mellé, tizenkét gyertyánál pedig négy darab hármas csoportot képezzünk.

QA gyertyák színének is van szimbolikus jelentése. A fehér az ártatlanságot, őszinteséget, tisztaságot szimbolizálja. Népszerű a tüzes piros és jeges türkiz gyertya is. A virágüzletekben ritkán találkozunk lila és rózsaszín gyertyás adventi koszorúkkal, aminek egyszerűen az a magyarázata, hogy ezekből a színekből igen nehéz ízléses, harmonikus díszt készíteni.

Minden gyertyaszál egy fogalmat szimbolizál, katolikus körökben pedig még személyhez, csoportokhoz is kötik a gyertyákat. A gyertyák jelentése a meggyújtásuk sorrendjében:

-első lila gyertya: Ádám és Éva (akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást) hitszimbóluma

-második lila gyertya: Zsidó nép, (akinek megígérte isten, hogy a Messiás tőlük származik) reményszimbóluma

-rózsaszín gyertya: Szűz Mária, (aki megszülte a fiút) öröm szimbóluma

-harmadik lila gyertya: Keresztelő Szent János, (aki Jézus eljövetelét hirdette és készítette az utat az emberek szívéhez) a szeretet szimbóluma.

A harmadik gyertya különlegességét a gyertyára helyezett kis szalaggal, masnival, egyéb dísszel, vagy egyszerűen a gyertya kiemelkedő magasságával is jelezhetjük. "

forrás - Virágot egy mosolyért/Nagy Jucó



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése